Z Favoritu Brno až na Giro d’Italia.

Odchovanci Favoritu Brno reprezentují českou cyklistiku na letošním ročníku Giro d’Italia.


Josef Cerny a Jan Hirt jsou českými zástupci na slavném závodě Giro d’ Italia. Černý a Hirt mají společné začátky, oba prošli oddílem TJ Favorit Brno.


Osmadvacetiletý Jan Hirt a o dva roky mladší Josef Černý závodili za TJ Favorit Brno především v mládežnických kategoriích. Jan Hirt se ve Favoritu stal juniorským mistrem republiky a vyhrál také etapu významného závodu Tour du Pays de Vaud ve Švýcarsku a celkové pořadí GP General Patton v Lucembursku a byl považován za výjimečný vrchařský talent, což se v profesionální cyklistice potvrdilo.

Právě kvůli horám je na Giru Jan Hirt. Tým Astana musí v horách útočit, protože Miguel Angel Lopez, lídr kazašského celku, ztrácí čtyři minuty na favorizovaného Primože Rogliče. Hirt připravil útok Miguela Angela Lopeze ve stoupání Montoso ve dvanácté etapě a stejné úkoly bude mít i v dalších vysokohorských etapách.

Jan Hirt v dresu Astany při závodě Tour of the Alps 2019.


Josef Černý také v letech 2010 a 2011 patřil k nejlepším českým juniorům a reprezentoval Českou republiku na mezinárodních akcích. Po přestupu do kategorie U23 se stěhoval do polské sestavy Wibatech. Zatímco Jan Hirt jede svou už čtvrtou Grand Tour a třetí Giro v řadě za sebou, pro Josefa Černého je účast na 102. Giro d’Italia debutem na třítýdenních závodech. Český mistr republiky v silničním závodě s hromadným startem i v individuální časovce působí prvním rokem ve World Tour sestavě CCC. Pátou etapu dokázal dokončit na 12. místě a desátou etapu na 16. příčce, především se však předvedl dlouhým únikem ve dvanácté etapě, první horské. Ve velmi rychlé a náročné etapě s přejezdem stoupání Montoso dokončil na 11. příčce.

Josef Černý v dresu Favoritu Brno při prestižním juniorském etapovém závodě Regionem Orlicka 2011.

Favorit Brno pomohl ke kariéře v profesionální cyklistice i Danielu Turkovi, závodníkovi celku Israel Cycling Academy. Dan Turek se neprosadil do sestavy izraelského týmu na Giro d’Italia, ale nedávno byl vyhlášen nejlepším vrchařem etapového závodu Kolem Asturie a nyní se připravuje na Kolem Norska.


autor fotografií: Josef Vaishar/Cycling.photography

Comments are closed.

Top