500 + 1 kolo: aktualizováno o výsledky

            Německý dráhový reprezentant Moritz Malcharek nenašel v poslední páté etapě 55. ročníku závodu 500+1 kolo přemožitele a stal se tak celkovým vítězem tohoto tradičního mezinárodního etapového bodovacího podniku na brněnském velodromu.

Vítěz 55. ročníku závodu 500 + 1 kolo: Velká cena ZEMAKO německý reprezentant Moritz Malcharek. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

Po čtvrté etapě figuroval na 2. místě průběžného pořadí, když ztrácel pouhých 6 bodů na průběžně vedoucího Slovince Matevže Govekara. Soustředěným a odvážným výkonem za podpory dalších tří týmových kolegů se mu podařilo získat tři kola náskoku, čímž si ještě před závěrečnými dvěma dvojnásobně bodovanými sprinty zajistil celkové vítězství.

Tyto poslední bodovací sprinty v 500. a následujícím +1 kole však rozhodli o pořadí na dalších místech. Na druhém místě celkového pořadí skončil izraelský rychlík Itamar Einhorn, až na bronzovou příčku spadnul Matevž Govekar v zeleném dresu slovinské reprezentace a těsně pod stupni vítězů dojel Rakušan Valentin Gotzinger. Nejlepším Čechem se stal na 7. místě Adam Křenek z pořádajícího týmu TJ Favorit Brno.

Nejlepším Čechem byl na 7. místě Adam Křenek z Favoritu Brno. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

Malcharek absolvoval závod o celkové délce 200,4 km průměrnou rychlostí přes 48,7 km/h a stal se po dlouhých dvaatřiceti letech dalším německým dráhařem, který tento závod opanoval. Před ním to byl v roce 1990 stříbrný medailista z OH v Soulu Carsten Wolf.

Velkou porci smůly si vybral obhájce vítězství z roku 2019 a průběžně vedoucí závodník po první a třetí etapě Ital Matteo Donega, který se ve čtvrté etapě zamotal do hromadného pádu a způsobená zranění mu nedovolila dále pokračovat.

Stupně vítězů (zleva): Pavel Havránek – předseda pořádající TJ Favorit Brno, Itamar Einhorn (Izrael), Moritz Malcharek (Německo), Matevž Govekar (Slovinsko), Roman Nejedlý – jednatel společnosti Zemako, generálního partnera závodu. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

V ženské kategorii nenašly přemožitelky rakouské dráhařky Kathrin Schweinbergerová a Verena Eberhardtová. Na stupních vítězů je pak doplnila Kateřina Kohoutková z Dukly Praha. Papírové předpoklady v juniorském závodě na 300 + 1 kolo potvrdili prostějovští cyklisté Matyáš Koblížek s Radovanem Štecem, třetí byl v této kategorii Slovinec Natan Gregorčič.

Celkem se závodu 500 + 1 kolo: Velká cena ZEMAKO včetně mládežnických kategorií zúčastnilo rovných 200 závodníků. Ozdobou podniku byla účast cyklistů z osmi států světa – Bulharska, Itálie, Izraele, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska.

Vítězné gesto Rakušanky Kathrin Schweinbergerové. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

Celkové výsledky: Výsledky 500+1 kolo a mládežnických kategorií

 

500 + 1 kolo: Velká cena ZEMAKO

  1. ročník mezinárodního bodovacího etapového závodu

            V úterý 17. května odstartuje na brněnském velodromu prestižní mezinárodní bodovací etapový závod 500 + 1 kolo. Pořadatelům z TJ Favorit Brno se na letošní 55. ročník, který se jede jako Velká cena Zemako, podařilo zajistit kvalitní konkurenci. K vidění budou závodníci z více než 9 zemí světa. Kromě tuzemské špičky dráhařů z Dukly Praha, domácího Favoritu Brno a Prostějova se na start postaví cyklisté z Bulharska, Itálie, Izraele, Maďarska, Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Slovinska.

O těsné souboje není nouze. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

           Závod je rozdělen do pěti etap, v každé etapě se jede 100 kol, což na brněnském velodromu činí vzdálenost 40 km. V úterý a ve středu dráhaři absolvují po dvou etapách, vrcholem bude poslední čtvrteční etapa na 100 + 1 kolo. V posledních ročnících bývá zvykem, že až poslední dvě bodování závěrečné etapy určí absolutního vítěze a závod je tak dramatický do posledních okamžiků. Dráhový podnik tohoto formátu je celosvětově jedinečným a k jeho kouzlu ještě přispívá, že se jede na jednom z nejstarších dosud funkčních velodromů. Brněnský velodrom byl slavnostně otevřen v roce 1889 a na svém místě tak stojí již více než 133 let.

Brněnský velodrom TJ Favorit Brno – místo se svébytným geniem loci. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

           Obhájce vítězství Szymon Sajnok z Polska nestartuje a tradičně silní Poláci budou v hlavním závodě startovat pouze s dvojicí závodníků. Již pravidelným účastníkem dráhových závodů v Brně se stal italský tým Friuli, v jehož dresu do závodu nastoupí Matteo Donega, vítěz z roku 2019. Velmi silné bude kvarteto německé dráhové reprezentace. Barvy Izraele bude hájit mimo jiné Itamar Einhorn, vítěz závěrečné etapy loňského ročníku Okolo Slovenska, kde v cílovém spurtu porazil hvězdu světového pelotonu Petra Sagana. Početní převahu však budou mít Slovinci a Maďaři, kteří do závodu nastoupí shodně s pěticí závodníků. Domácí Favorit Brno bude spoléhat zejména na Adama Křenka, Štěpána Širokého a Martina Čepka, kteří mají za sebou dráhový UCI podnik Grand Prix Tel Aviv, kde prvně jmenovaný obsadil 6. místo ve scratchi. Celkem se do elitního závodu přihlásilo přes 40 dráhařů.

Loňské stupně vítězů: 1. Szymon SAJNOK, 2. Alan BANASZEK (oba Polsko), 3. Daniel BABOR (TUFO Pardus Prostějov). © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

           Hlavnímu závodu budou každý den předcházet závody žen a mládežnických kategorií. I v těchto kategoriích bude k vidění mezinárodní konkurence a mladí čeští závodníci mají jedinečnou možnost porovnat se v domácím prostředí s vrstevníky ze Slovinska, Maďarska, Rakouska a Slovenska. V juniorské kategorii bude největším tahákem účast dvou medailistů z loňského Mistrovství světa v Káhiře prostějovských jezdců Matyáše Koblížka a Radovana Štece.

Také mládežnické závody zdobí početné startovní pole. © Jan Brychta/Světcyklistiky.cz

           V úterý 17. května začíná závodní program v 12:30 bodovacími závody mládežnických kategorií. Starty elitní kategorie jsou na programu přibližně od 14:30 respektive 18:30. Ve středu 18. května se elitní dráhaři utkají od 12:30 a od 18:30 a závěrečná rozhodující etapa je na programu v neděli 27. května od 15:00. V průběhu jednotlivých dní absolvují své závody také ženy a mládežnické kategorie.

Propozice: 500+1kolo_2022_CZ

Technical guide: 500+1kolo_2022_ENG

 

Comments are closed.

Top