Na jaké akce se můžete těšit v roce 2023

S novým rokem nezahálí ani organizační tým Favoritu Brno, který má na starosti pořádání silničních a dráhových závodů. Pod vedením předsedy TJ Pavla Havránka na 1. 1. 2023 připravil pro všechny ty, pro které se stala cyklistika neodmyslitelnou součástí života, tradiční brněnskou Novoroční jízdu se startem v 10:00 na Náměstí Svobody, kolečkem po domácím velodromu a s cílem na Brněnské přehradě. Akce sice nevelkého rozsahu, ale s o to pohodovější atmosférou a bohatou historií, která symbolicky otevírá novou sezónu.

Potom již přijdou na řadu organizačně náročnější a po většinou mezinárodní akce. Kromě každoročních soutěží, jejichž historie sahá i desítky let do minulosti, však neváhají přicházet i s novými projekty. Jsou to dva roky, co se jim podařilo obnovit závod Brno – Mikulov – Brno, na jehož základech vystavěli úplně nový závod s klasikářskými parametry (délka 190 km a nastoupaných více než 1000 výškových metrů v závěrečných 50 km) s dojezdem do historických prostor hradu Špilberk.

V příštím roce připravují další novinku, kterou bude silniční závod v Náměšti nad Oslavou, jenž bude zařazen do Českého poháru mládeže a žen. Drobná vylepšení čeká také dráhový závod 500+1 kolo, do jehož programu budou nově zařazeny závody kategorie UCI Class 2.

Více o těchto i dalších významných akcích pořádaných Favoritem v příštím roce na silnici a dráze si můžete přečíst níže.    

Není bez zajímavosti, že TJ Favorit Brno patří dlouhodobě mezi pořadatele, kteří organizují nejvíce silničních a dráhových závodů a závodních dní v roce, které jsou zařazeny do kalendáře Českého svazu cyklistiky. V příštím roce plánují uspořádat celkem 6 akcí (vyjma MČR) v 9 závodních dnech, nejvíce ze všech ostatních organizačních týmů v ČR, a to do těchto akcí ještě nepočítáme Závod míru nejmladších, kde TJ figuruje pouze jako spolupořadatel s TJ CK Jevíčko. Prakticky jako jediný pořadatel v ČR dělají závody na dráze a silnici pro mládežnické i elitní kategorie v obou disciplínách. Kromě toho pořádají ještě další menší akce (např. Brněnský dráhový pohár, náborové závody atd.) a na tomto poli jsou aktivní také v dalších cyklistických disciplínách – v BMX a v sálové cyklistice (kolová, krasojízda).

I v 66. roce života, který Tělovýchovná jednota Favorit Brno oslaví v roce 2023, neuhne ze svého poslání vychovávat nové nadějné závodníky a je si moc dobře vědoma toho, že pravý závodnický talent se projeví pouze při soutěžích. A proto jde v této organizační činnosti příkladem. 

Na co se můžete v roce 2023 těšit?

1. ledna 2023                    Novoroční jízda

Vyjížďka z Náměstí Svobody přes velodrom s cílem a drobným pohoštěním na parkovišti nad restaurací U Lva na Brněnské přehradě. Úvodních 12 km na Nový rok a v pohodovém tempu ve společnosti lidí, kteří bez kola nemůžou žít.

26. března 2023                Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš

Již 47. ročník tradiční cyklistické primavery, která v roce 1977 nahradila původní závod na trase Brno – Mikulov – Brno. První závod Českého poháru ŠKODA CUP pro elitní mužskou kategorii je dlouhodobě závodem s největší závodnickou účastí ze všech pohárových závodů.

 

16. dubna 2023                 ČP mládeže a žen Náměšť nad Oslavou

Novinka v portfoliu akcí pořádaných Favoritem Brno. Závod v Náměšti nad Oslavou, jehož trať bude lemovat panorama tamějšího zámku a trasa zavede závodníky na nově zrekonstruovaný historický barokní kamenný most a přes historické jádro města do cíle na vrcholu tři sta metrů dlouhého dlážděného stoupání, navazuje na roky konanou akci v nedaleké Zbraslavi u Brna.

„Okruh ve Zbraslavi již zejména délkou nevyhovoval podmínkám pro konání závodu kategorie Českého poháru. Navíc se potenciál samotné obce za dobu, co se tam závod od poloviny devadesátých let jezdil, vyčerpal a vinou covidových opatření se poslední tři ročníky stejně nekonaly. Měli jsme tak dostatek času na nalezení vhodné náhrady a myslím si, že nová lokalita je více než vhodnou alternativou,“ vysvětluje důvody změny místa konání tajemník TJ Zdeněk Valenta.

 „Okolí města skýtá vhodné podmínky pro silniční cyklistiku z pohledu infrastruktury i profilu. Trasa závodu mládežnických kategorií je vedena po 10 km dlouhém okruhu, kde nechybí stoupání ani otevřené roviny, tolik potřebné pro získávání potřebných zkušeností pro jízdu „na větru“. Pokud se akce v příštím roce setká s úspěchem, uvažujeme do dalších let, že bychom mohli na prodlouženém 20 km dlouhém okruhu uspořádat i závod elitního Českého poháru,“ nastiňuje Josef Vaishar, jeden z organizačních členů týmu, možnou budoucnost a dále dodává: “Plánujeme také do programu zařadit i závod pro veřejnost a umožnit hobby jezdcům zazávodit si v relativně brzkém jarním termínu. Soutěží pro tuto kategorii zvlášť takto z jara není moc a proto by mohl být ze strany veřejnosti o tuto akci zájem.”

 

16. – 18. května 2023     500+1 kolo s vloženými závody UCI Class 2

Další ze stálic závodů, který patří do výkladní skříně Favoritu Brno. Akce si stále zachovává ve světě jedinečný formát pěti etapového bodovacího závodu na dráze a v příštím roce se pojede její 56. ročník. V posledních letech došlo k drobným změnám v celkovém bodování s cílem zvýšit atraktivitu až do závěrečné etapy. „Předpoklad, se kterým jsme tyto změny aplikovaly, se nám potvrdil a v posledních letech se o celkovém vítězi nejenom že rozhoduje v poslední etapě, ale často i v posledních dvou bodovacích sprintech,“ pochvaluje si Zdeněk Valenta uvedené změny.

Novinkou v příštím roce bude uspořádání vložených závodů, které budou zařazeny v kalendáři UCI Class 2 a hodnoceny tolik potřebnými body pro účast na MS. K tomu Josef Vaishar vysvětluje: „Hlavní závod zůstane zachován v původním formátu, ale jelikož se jedná o odpolední a podvečerní program, rozhodli jsme se dopoledne uspořádat UCI závody. Slibujeme si od toho, že se nám díky tomu podaří zajistit ještě kvalitnější startovní pole závodníků pro hlavní závod, kteří budou mít zájem vyjet si i nějaké body k účasti na MS.“ Atraktivní účasti nahrává i fakt, že 500+1 kolo v příštím roce bezprostředně navazuje na třídenní pražské dráhové závody GP Framar a GP Duratec, které jsou zařazeny do kategorie Class 1 a Class 2. „Oslovili jsme Marka Mixu z pořádajícího klubu Kovo Praha a dohodli jsme se, že budeme zahraničním týmům a jezdcům nabízet účast na našich závodech jako „balíček“. Poskytujeme jim šest závodních dnů ve vysokém tempu s jedním dnem volna a doufáme, že je to osloví a přijedou v hojném počtu,“ přeje si Vaishar.

 

23. července 2023           Visegrad4 GP Czechia: Brno – Mikulov – Brno

Již třetí ročník nejprestižnějšího jednorázového závodu v silniční cyklistice na našem území. V rámci seriálu závodů Visegrad 4 je na programu jako poslední finálový, znovu je také součástí mezinárodního kalendáře UCI kategorie 1.2. Europe Tour, což slibuje zajímavou závodnickou konkurenci.

„Termín závodu v příštím roce vyšel zrovna do týdne, ve kterém se pořádá největší etapový závod na našem území Sazka Tour. Vzhledem k tomu, že některé týmy přijíždí na tento etapový závod s předstihem, oslovil jsem Leopolda Königa, ředitele Sazka Tour, s možností startu některého týmu i na našem závodě. Pravidla nám dovolují umožnit start až dvěma týmům kategorie Proteam a myslím si, že by to bylo skvělé oživení a byl by to další krok k tomu, abychom závod Brno – Mikulov – Brno někdy v budoucnu posunuli o kategorii výš v hierarchii závodů UCI,“ naznačuje Josef Vaishar možnou podobu startovního pole i budoucí směrování závodu.

A Zdeněk Valenta dodává: „V uplynulých ročnících jsme si ověřili, že správně zvolená trasa může být zárukou poutavého vyvrcholení a proto až na některé detaily zůstane stejná s posledním ročníkem. Cyklističtí příznivci se tak můžou těšit na závěrečné kopcovité finále s dojezdem do centra Brna do atraktivních historických prostor hradu Špilberk. Tam bude mimo jiného připravena také LED obrazovka s živým vysíláním, ve kterém nebudou chybět z českých závodů nevšední letecké záběry pelotonu a krás jižní Moravy, což fanouškům zajistí veliký sportovní zážitek.“

 

21. – 22. září 2023            Grand Prix Favorit Brno – Přilba Moravy 2023

Epilog dráhové sezóny na brněnském velodromu je naplánován na konec září, oproti roku 2022 bude o týden později a vrací se tak do termínu, ve kterém se v posledních letech nejčastěji jezdil. Po oba dny je na programu atraktivní podívaná. Akce je zařazena do kalendáře UCI Class 1 a lze tak opět očekávat vysoce kvalitní účast s reprezentacemi Belgie, Itálie, Dánska, Německa, Izraele atd.

Grand Prix Favorit Brno je bodovací závod dvojic (madison), Přilba Moravy, která je na programu následující den, je soutěž v olympijském omniu. Závod o přilbu Moravy, jehož počátky sahají až do období druhé světové války, je akce s vůbec nejstarší historií v portfoliu Favoritu a zaslouženě tedy patří do zlatého fondu TJ Favorit Brno.            

 

Přehled připravovaných akcí na rok 2023:

 • 1. 1. Novoroční jízda
 • 26. 3. Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš
 • 1. 4. II. kolo Extraliga v kolové
 • 16. 4. ČP mládeže a žen Náměšť nad Oslavou
 • 5. – 7. 5. Závod míru nejmladších v Jevíčku (spolupořadatel s TJ CK Jevíčko)
 • 16. – 18. 5. 500+1 kolo s vloženými závody UCI Class 2
 • 30. 6. – 2. 7. MČR ve sprintu na dráze
 • 1. – 2. 7. BMX MČR jednotlivců a družstev
 • 23. 7. Visegrad 4 GP Czechia: Brno – Mikulov – Brno
 • 17. 8. Turné 4 drah
 • 21. – 22. 9. GP Favorit Brno – Přilba Moravy

V roce 2023 se na velodromu TJ Favorit Brno uskuteční další řada menších sportovních i kulturních akcí. Pro aktuální dění sledujte webové stránky Favoritu Brno.

Comments are closed.

Top