Na tři stovky cyklistů oslavilo v Brně Nový rok

5 stupňů Celsia a vlhké silnice po brzkém ranním dešti, takové podmínky čekaly na tři stovky natěšených cyklistů, které se dnes ráno před desátou hodinou dopolední sešly na Náměstí Svobody, aby oslavily Nový rok tradiční vyjížďkou na Brněnskou přehradu.

Po slavnostním startu, který symbolicky odstřelil nestor brněnských rozhodčích Josef Kolegar, se dlouhý had cyklistů vydal vstříc prvním kilometrům roku 2024. Po čestném kolečku na nejstarším velodromu na světě, který si v letošním roce připomene 135 let od prvních závodů, pokračoval vstříc cíli této třinácti kilometrové vyjížďky, který byl znovu umístěn na vrcholu stoupání směrem na obec Kníničky.

Peloton tří stovek cyklistů zavítal také na velodrom TJ Favorit Brno. © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno (2024)

Premiérové vítězství v roce 2024 oslavil Štěpán Široký z Tělovýchovné jednoty Favorit Brno, která stojí za pořádáním této tradiční a mezi cyklisty oblíbené akce. Druhé místo ve spurtu bral Šimon Matějek a třetím v cíli byl Filip Richter, oba v dresu pražské Dukly, ale odchovanci domácího Favoritu.

Premiérové vítězství v roce 2024 oslavil domácí Štěpán Široký. © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno (2024)

Novoroční jízda není však jen o závodění, je to především společenská událost, při které se setkávají legendy brněnské cyklistiky. Celým pelotonem jezdců se nesla tichá vzpomínka na zakladatele této krásné tradice pana Vlastimila Bartoše, který stál také za vznikem TJ Favorit Brno. Bývalý československý reprezentant, účastník prvního ročníku Závodu míru, později úspěšný trenér nebo také výrobce kožených přileb, které si nemohli vynachválit jezdci napříč celou republikou, zesnul před Vánocemi ve věku 99 let.

Památku na něj přijeli či přišli uctít například olympijský vítěz Jiří Daler, olympionik Ferdinand Duchoň, medailista z olympiády i mistrovství světa Jiří Škoda, trojnásobný mistr světa Pavel Martínek, medailista z mistrovství světa Miroslav Junec a mnozí další. Fanoušci, mezi kterými byli třeba také cyklisté z Mikulova, se mohli pozdravit mimo jiné s bývalými úspěšnými reprezentanty Jiřím Mikšíkem, Jaroslavem Bláhou se synem Martinem, Josefem Teleckým, bratry Dohnalovými, Rudolfem Labusem či Dušanem Lackem.

Počítadlo se v rukou již zmíněného Josefa Kolegara zastavilo na čísle 303 účastníci, což letošní novoroční jízdu řadí mezi nejpočetnější vyjížďky posledních třiceti let.

Celkem cílovou pásku Novoroční jízdy v Brně protli 303 cyklisté. © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno (2024)

Comments are closed.

Top