U23 – František Trkal: Věřím, že budeme lepší. Z týmu cítím sílu

František Trkal: Věřím, že budeme lepší. Z týmu cítím sílu

V sobotu vstoupí tým Favoritu Brno naostro do sezóny. Po soustředění a prvních startech v Chorvatsku čeká svěřence trenéra Františka Trkala závod Trofeo Cinelli v Hlohovci a v neděli tradiční Bíteš, která je pro Favorit domácím závodem. „Tým prošel poměrně velkou obměnou, ale cítím z něj sílu. Věřím, že to bude v sezóně vidět,“ říká trenér Favoritu.

Složení týmu se oproti minulé sezóně změnilo. Jste spokojen s tím, jak finální podoba vypadá?

Je pravda, že se ten tým ze dvou třetin obměnil. I kvůli tomu, že poslední dva roky nebyly úplně podle našich představ, tak jsem na to chtěl nějak reagovat. Zůstali nám Sekanina i Zechmeister, vrátil se Hampl, který už u nás působil. Tihle tři by měli být tahouny týmu a vést mladší kluky. Mají zkušenosti, už nejsou v kategorii U23. Jsem rád, že je tu mám.

A co mladí závodníci?

Zůstal Cihlář, který je ve třiadvacítce druhým rokem, přišli prvoročáci Rybín, Procházka, Solař a Anděl. Všichni mají potenciál. Nerad bych to zakřikl, ale už v Chorvatsku bylo vidět, že ten tým je jinde, než v předchozích dvou letech. I když je mi jasné, že vše ukážou až samotné závody během celé sezóny.

Jak důležité jsou pro Vás už úvodní starty?

Rád bych, aby byl ten vstup do domácí sezóny co nejlepší. Je to vždycky dobré pro pohodu i sebevědomí. Vždycky jdeme na start s tím, že se chceme prezentovat co nejlíp. Český pohár je pro nás moc důležitý a Bíteš hned na úvod je náš domácí závod, který byl pro Favorit vždy nesmírně prestižní. Rádi bychom uspěli, ale nechci na kluky vytvářet nějaký extrémní tlak. Oni sami moc dobře vědí, co je ve hře. Ale jsou to první závody a sezóna je dlouhá.

Co od sezóny očekáváte?

V první řadě bych byl rád, abychom se prezentovali co nejlepším týmovým pojetím. Chceme být úspěšní, konkurenceschopní, vyhrávat, bojovat o pódiová umístění. Ale je třeba si uvědomit, že vyhrát dnes skoro jakýkoli závod doma nebo v cizině je čím dál těžší. Přál bych si, aby se nám podařilo zase vychovat nějakého závodníka, který se posune výš. Tak, jako to dokázali Schlegel, Turek, Hirt nebo Kukrle.

Jaké závody budou pro Favorit klíčové?

Český pohár, ať už mezi jednotlivci, tak i v mančaftech. Stejně tak mistrovství republiky. Ale chceme být vidět i v zahraničí. Kalendář je nabitý, máme starty v Polsku, Rakousku i na Slovensku, jedeme kompletní Visegrádskou čtyřku. Řada závodů je zařazena v mezinárodním kalendáři UCI a věřím, že ten program kluky někam posune.

Vrátí se Favorit na špičku mezi domácími týmy?

Věřím tomu. Asi těžko můžeme konkurovat Elkov Author. Ti jsou odskočeni od všech, mají nejlepší závodníky, kteří u nás jezdí. Ale chtěl bych, abychom o ty další příčky v mančaftech bojovali s Prostějovem, Topforexem, Duklou, Příbramí nebo Spartou.

Je něco, co se během pauzy ve Favoritu změnilo?

Dost změn nastalo po novém roce. Změnila se struktura, podařilo se propojit trénink skupiny juniorů a U23. Funguje to jinak a daleko lépe, než dřív. Junioři nutně potřebují více trénovat s muži, protože jinak budou mít ten přechod moc těžký. Nastartovali jsme to dobře a do budoucna může tohle spojení přinášet ovoce, že zase vychováme nějakou hvězdu.

 

 

 

Comments are closed.

Top