Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš: doplněno o výsledky

46. ročník populární Bíteše se vrací k formátu, který se jel naposledy v roce 2019. Start a cíl se uskuteční na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši v neděli 27. března 2022.

Výsledky závodu: VB_B_VB_2022

Rozpis závodu naleznete zde: propozice.pdf

Časový harmonogram průjezdů: Itinerář.pdf

Video s problémovými místy na trase: video

Přihlášky včetně úhrady startovného je možné registrovat pouze přes https://cycling.sportsoft.cz/

Registration for the race, including the payment of the starting fee, can only be done via https://cycling.sportsoft.cz/home/

Neděle 27. 3. 2022

Mathias Vacek vyhrál Bíteš

Největší český talent Mathias Vacek se zařadil do seznamu vítězů domácí jarní klasiky Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš. Většinu 162 kilometrů dlouhého závodu strávil v úniku s Janem Kašparem a Jakubem Ťoupalíkem, které na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši porazil ve spurtu.

Devatenáctiletý český reprezentant si připsal druhé letošní vítězství. Před měsícem byl nejlepší v 6. etapě UAE Tour, závodě kategorie WorldTour. Tentokrát se v dresu národního týmu představil i na domácí půdě a populární Bíteš pojal velmi aktivně.

Zaútočil už ve výjezdu na první vrchařskou prémii v brněnských Kohoutovicích. Zde se k němu přidal i další velmi mladý závodník, dvacetiletý Jakub Ťoupalík z týmu Elkov Kasper. A nechyběl ani zástupce favorizovaného celku ATT Investments, jedenadvacetiletý Jan Kašpar.

Tato mimořádně mladá trojice si rychle vytvořila minutový náskok před pelotonem, kde panovala snad až příliš klidná nálada. Tempo udržoval tým Česká spořitelna Accolade s Jaroslavem Kulhavým v čele.

Ťoupalík nejlepším vrchařem

Vedoucí trio svědomitě spolupracovalo. Ve druhé vrchařské prémii nad Zastávkou byl první Kašpar před Ťoupalíkem a Vackem. Jezdec Elkov Kasper vyhrál první prémii v Kohoutovicích, takže stále vedl vrchařskou soutěž. A druhý byl i na třetí a poslední prémii nad obcí Zastávka. Tím si zajistil vítězství ve vrchařské soutěž, ale nebyla to jeho největší motivace, pro Elkov Kasper bylo nejdůležitější uspět v cíli.

Kašpar byl nejlepší na třech rychlostních prémií ve Velké Bíteš ze čtyř a získal díky tomu vítězství v bodovací soutěži. Ale i pro něj a celý ATT Investments bylo hlavní Bíteš vyhrát. A pravděpodobnost jejich vítězství soustavně rostla. V hlavním poli totiž dlouho nechtěl nikdo pracovat a odstup se dostal nad 4 minuty.

Polský tým zdramatizoval vývoj závodu

České týmy bez zastoupení v úniku se nehodlaly zapojit do sjíždění uprchlíků. S výjimkou celku Česká spořitelna Accolade. Slovák Tomáš Višňovský odtáhl nejvíce kilometrů, ale zasáhnout musel až polský tým Chrobry Scott Glogow. Díky nim se diváci a fanoušci dočkali zajímavé naháněné mezi vedoucí skupinou a pelotonem.

Náskok Vacka, Ťoupalíka a Kašpara se na třech cílových okruzích dlouhých 18 kilometrů snížil na jednu minutu. Zdálo se, že peloton má situaci pod kontrolou, ale bylo to jen zdání. Vzadu opakovaně útočil největší favorit Michael Kukrle. Ale na rovinatém okruhu nedokázal soupeře utrhnout. Bez silného větru nebylo možné peloton roztrhat. O tom se přesvědčili i další neúspěšní útočníci.

Zatímco v balíku se o nějaké spolupráci mluvit nedalo, vpředu měli všichni tři mladí závodníci stejný cíl a příkladně se střídali. Na tváří všech byla v posledních kilometrech závodu znát únava, ale také odhodlání dotáhnout mimořádně dlouhý únik až do cíle.

Těsný souboj v dojezdu

A podařilo se. Na náměstí ve Velké Bíteši došlo ke spurtu třech nejodvážnějších a Vacek byl o něco rychlejší než Kašpar a Ťoupalík. Juniorský mistr Evropy v časovce poprvé vyhrál závodu Českého poháru ŠKODA CUP v elitní kategorii.

Peloton se do cíle přiřítil pod vedením týmu ATT Investments se ztrátou 7 sekund. Podle očekávání byl nejrychlejší Tomáš Bárta, ale stačilo to jen na čtvrté místo, pátý skončil Matěj Stránský.

Vacek zvítězil i v kategorii U23, Stránský byl vyhlášen nejlepším nováčkem, Ťoupalík nejlepším vrchařem a vítězem bodovací soutěže se stal Kašpar. 


Pátek 25. 3. 2022

Profesionálové na startu

Klasika Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš nepřijde o obhájce loňského vítězství. Michael Kukrle bude startovat v dresu národního týmu společně s Mathiasem Vackem, vítězem etapy na UAE Tour. Mezi další favority patří závodníci Elkov Kasper a ATT Investments.

Spousta zajímavých osobností se postaví na start prvního pohárového závodu letošní sezóny. Pořadatelům z klubu Favorit Brno se podařilo na start přilákat obhájce vítězství a současného mistra republiky Michaela Kukrleho a také talentovaného Mathiase Vacka. Oba závodníci ruského celku Gazprom – RusVelo nemohou v současnosti závodit za svůj klub a proto dostanou šanci v dresu národního týmu. 

Kukrle v loňském roce vyhrál Bíteš ve spurterském souboji s Danielem Turkem. Kukrle a Turek, odchovanci Favoritu Brno, strávili většinu závodu v úniku. Letošní závod bude odlišný, nedojíždí se na velodromu v Brně, ale na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši. Přesto je favoritem i letos. 

„Favoritem na vítězství je podle mě Kukrle,“ říká Otakar Fiala, trenér a sportovní ředitel Elkov Kasper. Za hradecký celek jezdil současný mistr republiky až do konce loňské sezóny a Fiala proto dobře ví, jak silný nejspíš bude.

„Jsem na tom dobře, líp než loni,“ potvrzuje sám Kukrle. „Nikdy jsem na jaře nebyl lepší a věřím si. Záleží na tom, jak se bude závod vyvíjet. S Mathiasem pojedeme dva, takže bychom si to měli pohlídat, aby nám neujela nějaká velká skupina.“

Elkov Kasper patří k favoritům každý rok, nejlepší český tým vyhrál v loňském roce i v roce 2019 díky Jakubovi Otrubovi. Jenže letos bude mít na startu jen čtyři závodníky. „V posledních letech máme bohatý závodní kalendář a závody Českého poháru obsazujeme menším počtem závodníků. Ale i tak jsme hodně úspěšní. Závodit budou Michael Boroš, Jakub Ťoupalík, Tomáš Obdržálek a Filip Řeha.“

Boroš, mistr republiky v cyklokrosu, byl ve čtvrtek nejrychlejší ve spurtu pelotonu na GP Vipava Valley & Crossborder Goriška ve Slovinsku a získal 12. místo, ještě o jednu příčku lepší byl Řeha, který byl členem úniku. „Boroš je v dobré formě. Ve skvělé kondici byl v poslední době Jakub Ťoupalík, ale na závodech v Nizozemsku měl tvrdý pád a musel si trochu odpočinout. Ale trénuje bez problému a bude připraven,“ dodává Fiala.

Konkurenční tým ATT Investments přihlásil k závodu dvakrát více závodníků. Na startu bude velmi rychlý Tomáš Bárta, který má za sebou povedený začátek sezóny, když už pětkrát dojel v první desítce na závodech v Chorvatsku a Slovinsku. Dále pojedou Jakub Havrlant, Petr Hetfleiš, Jan Kašpar, Michael Rotter, Michal Schuran, Daniel Sporysch a Matěj Stránský. Druhá část týmu je na závodech na Rhodosu.

„ATT Investments startuje v početné sestavě, proto budou největší konkurencí,“ přidává svůj pohled Kukrle. „Elkov jede jenom ve čtyřech, takže si myslím, že nejsou takovou hrozbou.“

Početná zastoupení má také pražská Sparta a domácí Favorit Brno, oba týmy startují v osmi lidech. V porovnání s minulými roky je přihlášeno méně zahraničních cyklistů. Na vině je souběh několika závodů ve stejném termínu. Někteří závodníci jsou na zmíněném Rhodosu a svůj první pohárový závod mají Rakušané a proto rakouské týmy ve startovní listině zcela chybí. Polský tým Voster ATS startuje se čtyřmi závodníky, ale včetně velmi silného Patryka Stosze. Šest závodníků přiveze tým TC Chrobry Scott Glogow. 

„V minulosti jsme byli zvyklí, že startovní listina Bíteše je zcela naplněna, ale kvůli souběžně konaným závodům jich bude letos o něco méně,“ vysvětluje Josef Vaishar z pořadatelského oddílu Favorit Brno. „Přesto se přihlásilo téměř 130 cyklistů, Bíteš je stále jedním z nejobsazenějších závodů českého silničního kalendáře.“


Úterý 23. 3. 2022

Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš LIVE

Hlavní pořadatel závodu Favorit Brno ve spolupráci se společností SportSoft a webem Roadcycling.cz přinese živé přenosy z české jarní klasiky Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš. Fanoušci silniční cyklistiky se budou moci podívat na živý videopřenos a také na komentovanou fotoreportáž. 

Populární Bíteš zahajuje českou silniční sezónu a Český pohár v silniční cyklistice ŠKODA CUP a díky snaze pořadatelů bude možné sledovat průběh závodu na dvou nezávislých kanálech. Videopřenos zajišťuje společnost SportSoft a k vidění bude na YouTube kanálu SportSoftu a na webu RoadCycling.cz. Závod bude komentovat Josef Kratina, komentátor se zkušenostmi z přenosů České televize a Eurosportu.

Web Roadcycling.cz zároveň přinese živou komentovanou fotoreportáž. Díky fotografiím Jana Brychty a redakci RoadCycling.cz bude možné mít okamžitý přehled o dění na trati a o předchozím průběhu závodu. Diváci, kteří si videopřenos SportSoftu pustí až v průběhu závodu, budou mít díky fotoreportáži dokonalý přehled o dosavadním vývoji. 

Pořadatelé nezapomněli ani na diváky a fanoušky přímo u trati. Na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši, v místě startu a cíle závodu, bude doprovodný program moderovat Luděk Savana Urbánek,  moderátor rádií Kiss a Signál. Vystoupí také rockabilly kapela PAPAKULT. 

Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš startuje už tuto neděli 27. března ve 12:00.


Čtvrtek 17. 3. 2022

Silniční sezona startuje tradiční Bíteší

46. ročník nejtradičnější české jarní klasiky se vrací k formátu z roku 2019. Start i cíl populárního závodu tak bude ve Velké Bíteši. 162 kilometrů dlouhá “Bíteš” odstartuje v neděli 27. března a je zároveň 1. závodem České poháru v silniční cyklistice Škoda Cup 2022.

Pandemie nemoci covid-19 výrazně zasáhla do posledních dvou plánovaných ročníků tohoto závodu. V roce 2020 musela být akce na poslední chvíli zrušena a loni odložena na 17. dubna, kdy se pořadatelé z TJ Favorit Brno rozhodli změnit směr závodu z důvodu splnění podmínek pořádání akcí v nouzovém stavu. Akce se v té době mohli konat pouze bez diváků, proto se začínalo na brněnském velodromu, kde byl také dojezd. Letos se závod vrací k trase z roku 2019.

Závod, který se jede pod záštitou starosty města pana Ing. Milana Vlčka, odstartuje na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši ve 12 hodin a peloton najede na první okruh dlouhý 70 kilometrů vedoucí přes Domašov, Ostrovačice, Popůvky a Veselku do brněnských Kohoutovic, kde bude první vrchařská prémie. 

Přes brněnské Bosonohy, Říčany, Rosice a Zastávku (zde bude druhá a třetí vrchařská prémie) se vrací do Velké Bíteše (na cílové pásce jsou připraveny rychlostní prémie) a závodníci se opět vydají na zkrácený okruh přes Zastávku (38 km) a o vítězi by se mělo rozhodnout na 18 kilometrů dlouhém okruhu mezi Velkou Bíteší a Osovou Bítýškou. Tento okruh se pojede třikrát a o vítězi by měl rozhodovat vítr, poziční jízda a týmová taktika.

V roce 2019 na stejné trati zvítězil Jakub Otruba z týmu Elkov Kasper. Z šestičlenné čelní skupiny zaútočil 6 kilometrů před cílem a do cíle dorazil sám před Poláky Maciejem Paterskim a Pawlem Franczakem.

Loňské vítězství na odlišné trati obhajuje Michael Kukrle. Mistr České republiky před rokem závodil v barvách Elkov Kasper, letos bude reprezentovat český národní tým a opět se řadí mezi největší favority.

Comments are closed.

Top