Nový rok v Brně přivítalo takřka 250 cyklistů

Téměř jarní počasí provázelo natěšený peloton na jeho úvodních dvanácti kilometrech nové sezóny. Na start brněnské Novoroční jízdy, která odstartovala v 10:00 z Náměstí Svobody za slunečného a 8 stupňů Celsia teplého počasí, se postavily více než dvě stovky cyklistů. Po čestném kolečku na velodromu TJ Favorit Brno, který je vůbec nejstarším velodromem na světě, na kterém se stále konají závody pod hlavičkou Mezinárodní cyklistické federace, se dlouhý had cyklistů vydal vstříc cíli na Brněnské přehradě.

Náměstí Svobody se dopoledne zaplnilo nedočkavými cyklisty. © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno (2023)

Tam, v krátkém stoupání směrem na obec Kníničky, premiérové vítězství v roce 2023 oslavil Vilém Vostal. Aktuálně člen pražské Dukly v závěrečném sprintu porazil v dresu Dukly Brno jedoucího Filipa Richtera, vnuka Jaroslava Bláhy, jedné z legend brněnské cyklistiky. Tito dva ještě v loňském roce oblékali dres Favoritu Brno, tedy týmu, který Novoroční jízdu již dlouhá desetiletí pořádá. Na třetím místě dokončil s mírným odstupem Lukáš Petr, dlouholetý trenér mládeže Favoritu Brno, dnes trénující vlastní tým Open Cycling Academy. Nejlepší ženou v cíli ve stoupání nad restaurací U Lva byla závodnice Favoritu Brno Alice Mikulášková.

Premiérové stupně vítězů v roce 2023. Zleva: 2. místo Filip Richter (Dukla Brno), 1. místo Vilém Vostal (Dukla Praha), 3. místo Lukáš Petr (OCA). © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno (2023)

Jízda na Nový rok není ale jenom o vítězích. Je také o setkání legend tohoto sportu. Fanoušci cyklistiky se tak na Nový rok 2023 mohli pozdravit například s olympijským vítězem z Tokia 1964 Jiřím Dalerem, olympionikem Ferdinandem Duchoněm, Josefem Zimovčákem, který absolvoval vyjížďku na vysokém kole, na němž objel také Tour de France, slovem provázel Jiří Mikšík, který s Jaroslavem Bláhou, jenž se aktivně jízdy také účastnil, tvořili na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let úspěšný pár v bodovacích závodech dvojic, a mnoha dalšími. Bohužel jízdu nemohl ze zdravotních důvodů absolvovat její pravidelný účastník osmadevadesátiletý Vlastimil Bartoš, účastník 1. ročníku Závodu míru a dlouholetý trenér, který až do letoška nevynechal od roku 1946 jediný ročník. Nad korektnostní akce dohlížel známý cyklistický rozhodčí Josef Kolegar, který takřka v osmaosmdesáti letech tuto funkci stále aktivně vykonává, a jehož počítadlo účastníků v cíli se zastavilo na konečném čísle 245.

Celkem cílovou pásku Novoroční jízdy v Brně protlo 245 cyklistů. © Josef Vaishar/TJ Favorit Brno (2023)

Fotogalerie (autor fotografií Josef Vaishar/TJ Favorit Brno):

Comments are closed.

Top