Novinky

 

Tisková zpráva ze dne 12. 4. 2023

Do Náměště nad Oslavou se chystá takřka 500 cyklistů

Po loňské vydařené premiéře bude Náměšť nad Oslavou již tuto sobotu 13. dubna znovu hostit závody Českého poháru v silniční cyklistice mládeže a žen. K prvnímu kolu seriálu závodů Brilon Cup je přihlášeno více než 400 závodníků a závodnic. Spolu s kategorií hobby a vložených závodů pro nejmenší se tak celkový počet účastníků vyšplhá na 500 startujících.

Organizaci akce má pod palcem osvědčený tým pořadatelů z TJ Favorit Brno, který stojí také například za elitním podnikem Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš, jenž se uskutečnil minulou sobotu.

Na 500 startujících přivítá Masarykovo náměstí v Náměšti nad Oslavou v sobotu 13. dubna. © 2023 Jan Brychta / TJ Favorit Brno

Trasa 10 kilometrů dlouhého okruhu se osvědčila, a proto zůstala beze změny. Starty všech kategorií proběhnou na Masarykově náměstí před Městským úřadem. Po kostkovém stoupání kolem Domova pro seniory a po ulici Husové se cyklisté dostanou k rybníku Rathan. Směrem na Ocmanice na ně čeká takřka 2 kilometry dlouhý úsek s úplně novým povrchem. V Ocmanicích se vydají na Naloučany a podél řeky Oslavy se dostanou zpátky do Náměště, kde se přes historický kamenný most, který je ozdobou celého závodu, dostanou opět na Masarykovo náměstí. Oproti loňskému roku je zde situován i cíl.

Ačkoliv tato trasa není nijak profilově náročná, trenéři si ji v loňském roce pochvalovali. Otevřené roviny spolu s častými zatáčkami nutily mladé adepty cyklistiky k přirozenému závodění.

Přejezd přes historický barokní kamenný most pod zámkem je ozdobou celého závodu. © 2023 Jan Brychta / TJ Favorit Brno

Den zahájí v 9:00 amatérskou hobby kategorií na 60 km, v níž budou závodníci bodovat do celoročního prestižního seriálu silničních amatérských závodů RoadCup. Od 11. hodiny pak začne maraton mládežnických závodů, jenž vyvrcholí od 15:15 závodem juniorů na trase dlouhé 100 km. Předpokládaný cíl této kategorie je přibližně v 18:10.  

Organizování závodu se nevyhne nutným dopravním omezením. K zabezpečení závodu Josef Vaishar z organizačního týmu Favoritu Brno dodává:  „Oficiální objízdné trasy budou vyznačeny a provoz na křižovatkách bude regulován pořadatelskou službou. Peloton závodníků bude zajištěn pořadatelskými motospojkami. Prosíme občany o shovívavost a toleranci a žádáme je, aby na dotčených komunikacích dbali zvýšené opatrnosti a řídili se pokyny Policie ČR, pořadatelů a dopravním značením. Současně nám dovolte, pozvat Vás ke zhlédnutí této atraktivní sportovní akce.“

Otevřené roviny svědčí aktivnímu a přirozenému závodění. © 2023 Jan Brychta / TJ Favorit Brno

Atmosféru v prostoru startu a cíle bude tvořit místní DJ Igor Tygr Chmelíček z náměšťského klubu Sokolisti, jehož členové se na zabezpečení trasy také podílejí a kteří stojí za pořádáním mnoha cyklistických akcí v Náměšti nad Oslavou a okolí v čele se zdejším podzimním MTB Cyklomaratonem, v letošním roce pořádaným 28. září. Odborný komentář bude mít na starosti Josef Kratina, jehož hlas je známý z cyklistických přenosů České televize a Eurosportu.

Oficiální plakát k závodu. © 2024 Jan Brychta/TJ Favorit Brno

Tisková zpráva ze dne 14. 4. 2023

Náměšť nad Oslavou uvidí na 400 cyklistických nadějí

Již tuto neděli 16. dubna se v Náměšti nad Oslavou uskuteční 2. kolo Českého poháru mládeže a žen na silnici BRILON CUP 2023. Na programu jsou závody všech mládežnických kategorií, které budou doplněny o elitní kategorii žen. Předběžné startovní listiny čítají dohromady takřka 450 startujících.

Trasa 10 km dlouhého okruhu, kde nechybí stoupání ani otevřené roviny, tolik potřebné pro získávání potřebných zkušeností pro jízdu „na větru“, startuje na Masarykově náměstí a závodníci se po ul. Žerotínova, Vítězslava Nezvala a Husova vydají kolem rybníku Rathan směrem na Ocmanice. Zde odbočí na obec Naloučany a podél toku řeky Oslavy se vrátí zpět do Náměšti, kde se přes historický barokní most dostanou znovu na Masarykovo náměstí. Cíl je pak situován na vrcholu atraktivního dlážděného stoupání u Domova pro seniory na ulici Husova.

Součástí trasy 10 km dlouhého okruhu jsou stoupání i otevřené roviny. Cíl je situován na vrcholu atraktivního dlážděného stoupání.

Závodní den zahájí v 9:00 amatérskou hobby kategorií na 60 km. Od 11. hodiny pak začne maraton mládežnických závodů, jenž vyvrcholí od 14:45 závodem juniorů, kteří pojedou spolu s ženami na trase dlouhé 100 km. Předpokládaný konec tohoto závodu je přibližně v 17:30.

Doprovodný program bude na Masarykově náměstí tvořen závody pro nejmenší na odrážedlech a pro o něco starší na jízdních kolech. O zábavu se bude starat duo Josef Kratina, komentátor cyklistiky na České televizi a Eurosportu, a Luděk „Savana“ Urbánek, moderátor rádia Kiss a Signál. V 15:00 je na programu hudební vystoupení rockabilly kapely Papakult.

Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Favorit Brno tímto závodem, který finančně podpořil kraj Vysočina, navazují na roky konanou akci v nedaleké Zbraslavi u Brna. „Okruh ve Zbraslavi již zejména délkou nevyhovoval podmínkám pro konání závodu kategorie Českého poháru. Navíc se potenciál samotné obce za dobu, co se tam závod od poloviny devadesátých let jezdil, vyčerpal a vinou covidových opatření se poslední tři ročníky stejně nekonaly. Měli jsme tak dostatek času na nalezení vhodné náhrady a myslím si, že nová lokalita je více než vhodnou alternativou,“ vysvětluje důvody změny místa konání tajemník Favoritu Zdeněk Valenta.

 „Okolí města skýtá vhodné podmínky pro silniční cyklistiku z pohledu infrastruktury i profilu. Pokud se akce setká s úspěchem, uvažujeme do dalších let, že bychom mohli na prodlouženém 20 km dlouhém okruhu uspořádat i závod elitního Českého poháru,“ nastiňuje Josef Vaishar, jeden z organizačních členů týmu a autor trasy, možnou budoucnost.

Náměšť nad Oslavou skýtá poutavé panorama . © Jirka Polehla/Náměšť nad Oslavou

Organizování závodu se nevyhne nutným dopravním omezením. K zabezpečení závodu Josef Vaishar dodává:  „Oficiální objízdné trasy budou vyznačeny a provoz na křižovatkách bude regulován pořadatelskou službou. Peloton závodníků pak bude zajištěn policejním doprovodem a pořadatelskými motospojkami. Prosíme občany o shovívavost a toleranci a žádáme je, aby na dotčených komunikacích dbali zvýšené opatrnosti a řídili se pokyny Policie ČR, pořadatelů a dopravním značením. Současně nám dovolte, pozvat Vás ke zhlédnutí této atraktivní sportovní akce.“

Oficiální plakát k závodu. © Jan Brychta/TJ Favorit Brno

Top