Novinky

 

Tisková zpráva ze dne 14. 4. 2023

Náměšť nad Oslavou uvidí na 400 cyklistických nadějí

Již tuto neděli 16. dubna se v Náměšti nad Oslavou uskuteční 2. kolo Českého poháru mládeže a žen na silnici BRILON CUP 2023. Na programu jsou závody všech mládežnických kategorií, které budou doplněny o elitní kategorii žen. Předběžné startovní listiny čítají dohromady takřka 450 startujících.

Trasa 10 km dlouhého okruhu, kde nechybí stoupání ani otevřené roviny, tolik potřebné pro získávání potřebných zkušeností pro jízdu „na větru“, startuje na Masarykově náměstí a závodníci se po ul. Žerotínova, Vítězslava Nezvala a Husova vydají kolem rybníku Rathan směrem na Ocmanice. Zde odbočí na obec Naloučany a podél toku řeky Oslavy se vrátí zpět do Náměšti, kde se přes historický barokní most dostanou znovu na Masarykovo náměstí. Cíl je pak situován na vrcholu atraktivního dlážděného stoupání u Domova pro seniory na ulici Husova.

Součástí trasy 10 km dlouhého okruhu jsou stoupání i otevřené roviny. Cíl je situován na vrcholu atraktivního dlážděného stoupání.

Závodní den zahájí v 9:00 amatérskou hobby kategorií na 60 km. Od 11. hodiny pak začne maraton mládežnických závodů, jenž vyvrcholí od 14:45 závodem juniorů, kteří pojedou spolu s ženami na trase dlouhé 100 km. Předpokládaný konec tohoto závodu je přibližně v 17:30.

Doprovodný program bude na Masarykově náměstí tvořen závody pro nejmenší na odrážedlech a pro o něco starší na jízdních kolech. O zábavu se bude starat duo Josef Kratina, komentátor cyklistiky na České televizi a Eurosportu, a Luděk „Savana“ Urbánek, moderátor rádia Kiss a Signál. V 15:00 je na programu hudební vystoupení rockabilly kapely Papakult.

Pořadatelé z Tělovýchovné jednoty Favorit Brno tímto závodem, který finančně podpořil kraj Vysočina, navazují na roky konanou akci v nedaleké Zbraslavi u Brna. „Okruh ve Zbraslavi již zejména délkou nevyhovoval podmínkám pro konání závodu kategorie Českého poháru. Navíc se potenciál samotné obce za dobu, co se tam závod od poloviny devadesátých let jezdil, vyčerpal a vinou covidových opatření se poslední tři ročníky stejně nekonaly. Měli jsme tak dostatek času na nalezení vhodné náhrady a myslím si, že nová lokalita je více než vhodnou alternativou,“ vysvětluje důvody změny místa konání tajemník Favoritu Zdeněk Valenta.

 „Okolí města skýtá vhodné podmínky pro silniční cyklistiku z pohledu infrastruktury i profilu. Pokud se akce setká s úspěchem, uvažujeme do dalších let, že bychom mohli na prodlouženém 20 km dlouhém okruhu uspořádat i závod elitního Českého poháru,“ nastiňuje Josef Vaishar, jeden z organizačních členů týmu a autor trasy, možnou budoucnost.

Náměšť nad Oslavou skýtá poutavé panorama . © Jirka Polehla/Náměšť nad Oslavou

Organizování závodu se nevyhne nutným dopravním omezením. K zabezpečení závodu Josef Vaishar dodává:  „Oficiální objízdné trasy budou vyznačeny a provoz na křižovatkách bude regulován pořadatelskou službou. Peloton závodníků pak bude zajištěn policejním doprovodem a pořadatelskými motospojkami. Prosíme občany o shovívavost a toleranci a žádáme je, aby na dotčených komunikacích dbali zvýšené opatrnosti a řídili se pokyny Policie ČR, pořadatelů a dopravním značením. Současně nám dovolte, pozvat Vás ke zhlédnutí této atraktivní sportovní akce.“

Oficiální plakát k závodu. © Jan Brychta/TJ Favorit Brno

Top