Historie

V roce 2021 se Favoritu Brno podařilo obnovit klasický závod na trase z Brna do Mikulova a zpět. Závod, který se jezdil od 50. do 70. let minulého století, byl obnoven po téměř 45 letech.

Oproti původní variantě byl výrazně pozměněn jeho charakter. Z dřívější rovinaté 120 km dlouhé trasy se akce vyvinula do 190 km dlouhého závodu s výrazným kopcovitým závěrem, který se významnou měrou podílí na atraktivním vyvrcholení s cílem na asi nejpůsobivějším místě v Brně na hradu Špilberku.

Průběh 1. ročníku obnovené klasiky

Závod se jel v rámci prestižního středoevropského seriálu Visegrad 4 Bicycle Series pod záštitou primátorky města Brna JUDr. Markéty Vaňkové a ředitele Krajského ředitelství Policie JmK brig. gen. Leoše Tržila. Byl také zařazen do kalendáře Mezinárodní cyklistické federace (UCI) kategorie Europe Tour 1.2. Po dvou přesunutích z důvodu koronavirových restrikcí se jej nakonec Tělovýchovné jednotě Favorit Brno podařilo uspořádat v sobotu 17. července 2021 za účasti dvaceti týmů z deseti států Evropy. Vítězem na hradě Špilberku se po téměř 4 a půl hodinách jízdy stal český závodník Adam Ťoupalík ze stáje Elkov – Kasper. Na stupních vítězů jej doplnili další dva čeští cyklisté Daniel Turek (Felbermayr Simplon Wels) a Karel Camrda (Topforex – ATT Investments PCT). Spolu s Jakubem Otrubou (Elkov – Kasper), který skončil na 5. místě byli také jedinými Čechy, kteří se vešli do TOP 10.

Trasa závodu byla navržena tak, aby co nejméně zatížila hlavní komunikace směrem na  Vídeň a Břeclav a zároveň, aby co nejlépe představila region jižní Moravy. Vedla většinou po komunikacích 3. tříd s převážně kvalitním povrchem se zařazením několika úseků úzkých komunikací skrz vinice. Úvodní 2/3 trasy měly rovinatý charakter, závěrečných 60 km pak bylo kopcovitých s cílem na kopci.

Bezpečnost cyklistů a dalších účastníků provozu byla zajištěna Policií ČR, doprovodnými pořadatelskými motospojkami a stacionárními pořadateli na předem určených stanovištích. Závod se jel v režimu tzv. plovoucí policejní uzávěry. Celkem se na zabezpečení závodu podílelo více než sto padesát osob.

Závod byl živě vysílán na internetu, v prostoru cíle na hradě Špilberku pak toto vysílání mohli sledovat diváci na velké LED obrazovce. Ke snímání použila TJ Favorit Brno kromě dvou kamer na doprovodných motocyklech také jednu kameru ve vírníku a po dlouhých letech tak pořadatelé nabídli divákům atraktivní záběry ze vzduchu.

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo přímo v reprezentativních kulisách hradu Špilberk. Vítěz kromě finanční odměny, která je dána pravidly UCI, obdržel také pohár primátorky města Brna.

Z ohlasů po závodě 2021:

Josef Kratina, komentátor cyklistiky na ČT i Eurosportu: „Legendární klasika hned po prvním ročníku! Dotažené detaily v organizaci a super LIVE dýchající stream včetně cestopisu po Moravě. Tohle musí pokračovat. Gratuluji Favoritu Brno!

Libor Matějka, bývalý profesionální cyklista, dnes sportovní novinář: „Byl to úžasný závěr závodu, kdy úvodní rovinatou část vystřídal klasikářský dojezd. Už výběr trati pomohl atraktivnímu závodu a vývoj závodu to potvrdil. V závěru se peloton přetvářel na menší a menší skupinky a v samotném dojezdu k brněnskému hradu na jednotlivce. A to je ta nejkrásnější závodní cyklistika.“

Adam Ťoupalík, vítěz závodu: „Včera jsme si prošli závěr trati pod Špilberkem a moc se mi líbilo, jak to pořadatelé vymysleli. Věděl jsem, že mi to tady bude sedět. Trať byla ale na české poměry dost náročná a docela jsem si věřil.“

Michal Hrazdíra, bývalý reprezentant, účastník OH v Aténách: „Trať byla parádní, jak belgické klasiky, včetně závěrečného dojezdu!“

Jakub Edr, sportovní ředitel ČSC a ředitel Českého poháru: „Nejlepší jednorázový cyklistický závod v ČR v roce 2021.“